יום שני, 3 בפברואר 2014

חודש אדר- מדור מרקחת בית- מגזין לנשים- "פנימה"

סבא וסבתא שלי מתו.
אני יודעת שזה נשמע די רגיל ומצוי, אבל זה קרה בו זמנית –בהפרש של שעה אם תרצו לדייק.
ואת שניהם אהבתי אהבת נפש נדירה, והם אפילו לא היו זוג: אבא של אבא ואמא של אמא- שניהם אגב היו בריאים לחלוטין- התאשפזו בנפרד בשני בתי חולים נפרדים, ואחרי שלושה ימים מתו. בהפרש של שעה. וכדי שזה באמת יהיה תמוה- בראש חודש אדר.


מאז הפורים שלי לא משהו, בתור שתיינית די מוצלחת- לעלות לאזכרה ואחרי שבועיים לרקוד את עצמי לדעת לא הולך טוב כל כך. הגעגוע חריף בתוכי יותר מכל וודקה ג'ין או ערק שמצאתי.
אבל ככה התחלתי לאהוב שנים מעוברות ואת אדר א'- אני מתחילה אותו בהתרסקות איטית באזכרה של סבתא וסבא, מתפוררת לאיטי לתוך זכרונות חיבוקים בריח ג'ינג'ר ונשיקות זיפים עוקצניות,(של שניהם ,אגב)
ומשם יש לי חודש  שלם להלך בסהרוריות בתוך אדר, בלי חגיגות משלוחי מנות , בלי תחפושות  ורעשנים בלי כל המסכות המבהילות  -סתם חודש רזרבה לחשוב על משלוח מנות מקורי יצירתי  ומופלא ,שלא נברא מעולם. ופתאום לשים לב שאני חושבת רק עליהם.
מה אחרים עושים באדר א'- אין לי מושג, אפילו לא קלוש.
מקלות וניל לתמצית טבעית מדהימה!
מעולם לא הפנמתי את הסיבה לקרוא לשני חודשים באותו שם- גם אם יש צורך להאריך את השנה אפשר היה לצפות למעט עזות דקדושה ולקרוא לאדר א'- דה ז'ה וו, או כל שם הולם אחר. אני מסתכלת על לוח השנה, מנסה למצוא באדר א' רמז לפורים, רמז למשהו חגיגי- חזרה גנרלית למשתה הגדול, אולי אפשר היה להתחשב קצת באימהות ולחגוג בתחפושות ומשלוחים באדר א'- ולהשאיר את קריאת המגילה והנפצים לאדר ב'? מה אני בדיוק אמורה לעשות בחודש הזה?
סבא כתריאל שלי היה חי בשנים האחרונות כל יום בהכנות לשבת- ביום ראשון ניקה את השעווה מהפמוטים, ביום שני שאל את סבתא מה לקנות לשבת  ועורך רשימה ביום שלישי היה הולך לשוק וקונה הכל לשבת ביום רביעי היה מסדר נרות שבת בפמוטים ובחמישי –שישי ההכנות היו בשיאן.
את סבתא ביבי הפרסייה שלי הייתי מוצאת בבוקר יום שישי בעיניים עצומות וחיוך גדול בגינה- משתזפת. קצת ריבת תות על טוסט  כוסות תה חם מתמלאות שוב ושוב ועד רגע לפני שבת היינו מדברות על גזרות לתפירה, מתכונים פרסיים ורשימת העצות שלה לאישה פרסייה מכובדת.
רגע לפני שאני ממהרת הביתה להדלקת נרות היא הייתה מעמידה סיר עם "גבולי" בהילוך האיטי ביותר שקיים ובידיים רועדות.
פתיחה של מקל וניל חרצו לאורף המרכז והוציאו את הגרגרים
ברוקחות טבעית יש הרבה דיוקים והקפדות, הכנות מראש  ותזמון נכון- שקילה, מדידה, רשימות והכנה-שם אני פוגשת את הגנים הרוסיים/פולניים של סבא כתריאל שלי. ומהצד השני רוקחות טבעית ממש כמו בבישול וממש כמו בחיים עצמם-  מלאה  באילתור  אינטואיציה, הקשבה, עיגול פינות של הרגע האחרון ונכונות להשתתף במה שיוצא ברגע הנוכחי- שם אני מזהה את  התנועות של סבתא ביבי בתוכי. אדר א' הוא סוג של תרכיז חיים, יש לו שם והבטחה של חודש חגיגי שמח ומשכר-אבל ביומיום, הוא החיים עצמם. עם הטוב והתהיות שהם מחזיקים .
אני נכנסת לאדר א' כמו לבוקר שלא ברור מה מזג האוויר הולך להיות בו- סוודר? חולצה קצרה? גרביים? מעיל לקטן? אין לי שום רשימות תוכניות או מתכונים לעבור את החודש הזה- אני נכנסת אליו עם אותו פרצוף שיש לי כשמנסים להסביר לי-שוב- מה זה שנה מעוברת. אבל אי-שם בשולי חודש הדה ז'ה וו אני שומעת את סבא מהמהם לו בחיוך הרך שלו  "שלום עליכם" ומכין את כל הסביבה לחג הגדול המתרגש עלינו. ולרגע גם אני משתכנעת ,לוקחת פתק קטן ורושמת  לעצמי כמה מתכונים שיהיו משלוח המנות הכי מקורי יצירתי ונפלא שעוד לא נברא מעולם....

מרקחות-בית למשלוחי מנות:
תמציות טעם טבעיות-וניל,קוקוס,מנטה,לימון,תפוז
את המתכונים האלו יש להכין חודש מראש! אולי עכשיו אפשר להבין למה נועד אדר א'?! בכל אופן הכינו את המרקחות המתוקות האלו- וצאו לחפש בקבוקי זכוכית וצנצנות יפות לארוז את המתנות למשלוח מנות חגיגי:

ליקר וניל גרניום:  ליקר אנגלי עם טעם עמוק וניחוח וניל אמיתי ממכר...
חומרי גלם:
2 מקלות וניל חצויים
4 עלי גרניום שטופים
1 גרעין הל
1 בקבוק וודקה
הכנה:
פשוט ביותר- כתשו מעט את עלי הגרניום ואת ההל כדי לפתוח אותם ולשחרר מהם את החומרים הפעילים שיתמצו טוב יותר לתוך הליקר.
תמצית תפוזים
שפכו מעט מהוודקה לכוס כדי לפנות מקום לכל התבלינים- והכניסו לבקבוק את מקלות הוניל תרמיל ההל ועלי הגרניום.
-          יש לאחסן את הליקר במקום חשוך ולנער מידי פעם- תוכלו לראות שהליקר מקבל צבע ענברי יפיפה. אחרי שבועיים עד חודש יש לסנן את כל המרכיבים מהליקר בעזרת בד גזה או מסננת דקה.
-          העבירו את הליקר לבקבוקי זכוכית יפים. לחיים!

תמציות טעם טבעיות-
תמצית הוניל המסחרית מכילה סוכרים צבעי מאכל ומשמרים, תוכלו להכין תמציות טעם טבעיות במגוון טעמים- ולחלק אותם לבקבוקונים קטנים כמשלוח מנות מקורי מעשה ידיכם:
חומרי גלם: (שימו לב שכל טעם דורש מרכיב שונה- המרכיבים כאן הם לתמציות הבאות: תמצית וניל, תמצית בטעם תפוז תמצית לימון ותמצית מנטה- כולם משמשים לאפיה ובישול):
1 בקבוק וודקה
1/2 כוס גרידת קליפות תפוז (שטוף!)
1/2 כוס עלי מנטה
1/2 כוס גרידת קליפות לימון
2 מקלות וניל חצויים
הכנה: לתוך צנצנות קטנות יש לחלק את המרכיבים- צנצנת עם מקלות וניל, צנצנת עם קליפת תפוז וכו'... יש למלא כל צנצנת בוודקה עד הסוף.
-          יש לאחסן את התמציות במקום חשוך ולנער מידי פעם- לאחר שבועיים-חודש ניתן להשתמש בתמציות. מומלץ לחלק לבקבוקונים קטנים ויפים.
-          תוכלו להשאיר את המרכיבים לקישוט בתוך הבקבוק.
-          תמונות של כל התהליך תוכלו למצוא בבלוג שלנו באתר "ערוגות"-קוסמטיקה אורגנית
אסתר לחמן -(HHP) הרבליסטית קלינית, הרצאות/קורס 'רוקחות טבעית' ומוצרי קוסמטיקה אורגנים  ב- "ערוגות" -טיפוח אורגני www.habosem.com

-           


3 תגובות:

 1. תודה רבה,
  המתכונים האלו הגיעו בדיוק בזמן.

  השבמחק
 2. איזה כיף!! אני הכנתי את תמצית הוניל, והיא נחה לה עכשיו להתבשלות.. רציתי לשאול לגבי נפח הכלי לתמצית הוניל ובאיזה עלים (מנטה) להשתמש- מיובשים או טריים. תודהה.

  השבמחק
 3. איזה כיף!
  אני פשוט לוקחת בקבוק וודקה, מכניסה שלושה מקלות וניל
  פרוסים, ומניחה לזה חודש+....
  יוצא מדהים ביותר,
  בהצלחה!

  השבמחק